Villány

Villány főutcáján lévő történelmi pincesoron több borászat kínálja specialitásait. Érdemes Ellátogatni a Bormúzeumba, melynek az egykori Teleki-pince ad otthont. Itt a borászat hagyományos szerszámaival, írásos és tárgyi emlékekkel, és közel száz esztendős borospalack matuzsálemekkel ismerkedhetnek meg a látogatók.

Villányban ezen kívül is találhatók pincék, a nagyobb borászatok önálló modern pincével és feldolgozóval rendelkeznek, de hagyományos bortárolókat is látogathatunk. A villányi pincesor nem csak a város, hanem a borturisták kedvelt célpontja is. A pincékben magas színvonalú, udvarias kiszolgálás fogadja őket, bort kóstolhatnak, és étkezni is lehet. A borzarándokok évjárat és márka szerint válogatják boraikat, az igazán ínyencek a dűlő eredetére is kényesek. Szép időben a pincesor megtelik emberekkel, élettel, társasági központtá válik és agoraként funkcionál. A pincesorokon található számos borászat központja. Az enyhe íven kanyargó út menti pincék reggel és este a fény játéka révén eltérő arcukat mutatják. Az azonos rendben és stílusban épült pincesor egységes és rendezett képet mutat az idelátogatóknak. Az élmény feledhetetlen és egy életre szól…

Villány egykori kőbányája a természetjárók számára igen értékes látnivalókat rejt. A 135-140 millió éves vörös mészkővel borított, természetvédelmi oltalom alatt álló terület páratlanul gazdag ammonitesz faunája az őslénytan iránt érdeklődők paradicsoma. Hüllőcsigolyák, sekélytengeri élőlények maradványai kerültek elő. Lóczy Lajos dolgozta fel először 1915-ben a lelet együttest, ami fajgazdagsága miatt világhírű lett.

Az 1910 óta tartó kutatások eredményeként 10 lelőhelyről a kutatók 27 új állatfajt itt fedeztek fel. A pleisztocén legkésőbbi időszakának világszerte használt rétegtani elnevezése a Villanyium innen származik