Siklós

Siklósi Vár

Már messziről kiemelkedik koronája, a Siklósi Vár, mely legépebben, építészetileg legegységesebben fennmaradt várunk. Elevenítse fel gyermekkorának kedves emlékét a Tenkes kapitánya sorozat helyszíneit, jeleneteit!

A vár megújult keleti és déli szárnya, melyben vártörténeti kiállítás, Tenkes kapitánya panoptikum, a Villány-Siklósi borvidéket ismertető bormúzeum és képzőművészeti kiállítás mutatja be vidékünk évezredes kultúráját. Megújult a Kanizsai Dorottya kert és a várkápolna is. A megszépült vár a Garayak reneszánsz stílusjegyeit magán hordozva várja a történelmi emlékeket és a romantikát kedvelő látogatókat.

A Siklósi vár első írásos emlékei 1294-ből származnak, a történelem során olyan neves „várurakkal” büszkélkedhetett, mint a Garayak, Corvin János, Perényiek, Batthyányak és Benyovszkyak. Sigismund von Luxemburg magyar, német és cseh király, német-római császár 1401-ben több hónapon át a  siklósi várban tartózkodott. Itt forgatták a nagy sikerű Tenkes kapitánya sorozatot. A várban egy panoptikummal emlékeznek a  filmsorozatra. A több hektáros várkert ma helyszíne egy kellemes, kiadós sétának, nyári fesztiválprogramoknak.A várkertben 2021-ben került átadásra a kor igényeit kielégítő játszótér és megnyílt a Vár-talak kávézó és cukrászda.

Állandó kiállítások: vártörténeti kiállítás, fegyver kiállítás, várbörtön, vinotéka, kortárs művészeti kiállítás

A Siklósi vár nyitva tartása

Hétfőtől – vasárnapig:  9.00 – 17.00 (Pénztár: 16.30-ig)

Bővebb információ: www.siklosivar.hu

Siklósi Szentháromság Plébániatemplom

Vár tövében található Siklós katolikus temploma.

1400 – as években Gara II. Miklós nádor a templom falait olasz festők által készített freskókkal díszíti. A freskók Szent Ágoston tanításai képekbe foglalva.
Az 1990-es években feltárt és restaurált freskók Magyarország gótikus falfestményei közül a legjelentősebbek.
A templom felújítása során a szentélyben egy vörös márvány sírkövet találtak.
A címer után Gara I. Miklós (†1386) nádor sírköve lehet.

Máriagyűdi Bazilika

Máriagyűd Magyarország egyik legjelentősebb és legkedveltebb zarándokhelye. A kéttornyú, barokk stílusú római katolikus kegytemplomot a XVIII. században építették ferences szerzetesek. A mai templom elődje egy Árpád-kori fatemplom volt , mely a török korban leégett.

A gyakori imameghallgatások és a XVII. századi Mária-jelenések miatt régóta zarándokhely. Basilica Minor rangot a templom 2008-ban kapott. Máriagyűd a hazai kulturális hagyományokon alapuló, El- Camino-hoz hasonló Magyar Zarándokút végpontja. A 420km hosszú Zarándokút Esztergomból egészen Máriagyűdig kapcsolja össze az ország szent helyeit.

A templomot és környezetét is felújították. A templom melletti macskaköves sétányon a Tenkes hegyre a Fájdalmas Szűz szobrához vezet az imafűzér tanösvény, elmélyülésre, imádkozásra alkalmas út a természetben.

A templom szomszédságában kegytárgybolt és kávézó, a templomtól lefelé haladva pedig a Levendulás Ház és a Czukorborsó Kézműves Cukrászda várja a vendégeket, zarándokokat.

További információ: www.mariagyud.hu

Siklósi Szerb Templom

A siklósi szerb templom ikonosztázait a közelmúltban felújították. A gyönyörű pravoszláv emlékek megtekintését ajánljuk vendégeinknek.

Siklósi rácok 1690-ben építették első templomukat, ami egy 1738-as leégést követően1738-ben kőtemplommá építettek. A mai templomot 1793-1806-között építették fel.
Berendezése 1800 körül, míg ikonosztáza 1840-50 között készült el.
A 2000 –es éveknek a templomot felújították, de a felbecsülhetetlen értékű ikonosztázok és freskók felújítása még várat magára.
A templom bejelentkezéssel látogatható.
A gondnok Janasov Iván a +36 20 413 5746 -os telefonszámon érhető el.

Siklósi Szent István története

Stefan Štiljanović szerb kenéz a török elleni harcok egy valóságos hőse. Ő telepítette le a szerbeket Siklóson és környékén. Egyháza 1546 –ban szentté avatta. Halálának feltételezett időpontja 1545, sírhelye a Siklós melletti Göntér domb.
Röviddel Siklós török kézre kerülése után a török katonák – egy helyi monda szerint fényeket láttak. Annak reményében, hogy ott majd kincset találnak, odamentek és kutatni kezdtek.
Végül kincset nem, ám egy illatos, teljesen ép holttestet találtak.
A holtestet 1545-ben a šišatovaci kolostorban helyezték el.
A sírhely megmaradt, ahol a siklósi szerbek minden év augusztus 14-én megemlékezést tartanak.

A Malkocs-bej dzsámi

A település érdekessége a török időket hűen tükröző, ma is rendeltetésének megfelelően működő Siklós főutcáján található Malkocs-bej dzsámi.

Nyitva tartása

04.01 – 10. 31. hétfő-vasárnap: 9 – 18 óráig

A siklósi termál fürdő – Thermal Spa Siklós

2010 nyarán történelmi környezetben, a Siklósi Vár szomszédságában megnyílt Siklós új termálfürdője.

A fürdő modern formavilága, megragadja a fürdőkért rajongókat. A medencéket körülvevő a siklósi vár bástyáit szimbolizáló terek hangulatvilágukkal, a bástyák belsejében meglepetés élményekkel várják a fürdőzőket! A kétemeletes, több mint 5000 négyzetméteres fedett és nyitott fürdő, hideg és meleg vizes medencéi 22-36 C°-fokosak. 2 fedett óriáscsúszdája mellett nyakzuhanyok, buzgárok, pezsgőkád biztosítja a felüdülést. A fürdő egész évben nyitva tart.

Élményelemekkel tarkított gyermek- és élményfürdők, szaunavilág, sportpályák, vendéglátó egységek felejthetetlen kikapcsolódást nyújtanak.
Elsősorban a gyermekes családoknak ajánljuk.

További információ: www.siklosfurdo.hu